RSS Besleme

saç ekimi (erkut özdamar)

Posted on

saç dökülmesi hakkında yazılar bulunan gün bir blog sitesinin saç ekimi, bıyık ekimi, sakal ekimi başlıklı yazısını paylaşıyorum kaynak belirterek.
geçen cumartesi günü (26 nisan) bugün tv’de bir programa denk geldim. saç ekimi, sakal ekimi ve bıyık ekimi yazıyordu ekran kuşağında. ilgimi çekti sonuna kadar izledim. konuk plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı doktor erkut özdamar’dı. saç dökülmesine karşı şampuanlar (minoxil, bioblas gibi) ve olumlu olumsuz etkilerinde ve saç ekimi ile saç ekimi tekniklerinden, yöntemlerinden ve tehlikelerinden bahsetti.

saç ekimi hakkında öğrendiklerimi yazıyorum hemen. saç dökülmesine sebep olan testosteron hormonuna karşı duyarlı olan kulak arkası ve ense kısmındaki dökülmeyen saçların, kel olan ya da kelleşmeye başlayan kısımlara ekilmesiyle yapılıyor bu tedavi. peki saçları ektirince o dökülen kısımlar yine testestoron hormonu yüzünden dökülmez mi? diye sorabilirsiniz. dökülmeye karşı duyarlı olan saç kökleri başın diğer kısımlarında bulununca da dökülmüyor kısaca dökülmeme özelliğini yitirmiyor.

saç ekimi sürecini anlattı hocamız. erkut özdamar’ın söylediğine göre saç ekimi 1 gün artı 15 dakika sürüyor. yani bu ne demek? 2 günlük işleminiz var. ama ikinci gün 15 dakikada biten bir işlem olduğu için 1 gün artı 15 dakika demek daha cazip görünüyor.

saç ekimi çok hassas bir operasyon olduğu için uzman ellerde ve operasyon ortamından yapılması elzem. çünkü milimetrik işlemler yapılıyor ve vücudumuzun en hassas kısımlarından olan kafamızın tam üzerinde gerçekleştiriliyor.

saç kökleri teker teker alınıp kel olan kısımlara ekiliyor. bir günlük işlem bittikten sonra başımız sarılıyor ama bu sadece bir gün duruyor. ertesi gün bunu çıkarıp görüntü rahatsızlığı oluşturmayacak bir şey takıyorlarmış galiba.

peki yeni saçlar ne zaman çıkacak? ne zaman tam olarak kurtuluruz kellikten?

3 ay içerisinde yeni saçlara kavuşup kellikten kurtuluyorsunuz. bu süreç içerisinde saçlar bir miktar uzayıp dökülme gösterecektir paniklemeyin. ama doktor kontrolünden çıkmayın.

şimdilik öğrendiklerim bu kadar. her gün saç dökülmesi ile yazmaya devam ediyoruz. sac-dokulmesi.co adresimizden ayrılmayın.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: