RSS Besleme

dht hormonu saç dökülmesi için tehlike sinyali

Posted on

Androjenin bir türü olan testosteron hormonu, genetik yatkınlığı olan kişilerin saç köklerindeki bazı enzimler vasıtasıyla DHT hormonuna dönüşüyor. DHT, saç kökünde saç üretimini engeller ve saç kökü hücreleri uyku fazına girer. Uyku fazındaki saç kökü hücresinde ve çevresinde damarsal büyüme faktörü (VEGF) azalır. Bunun sonucu olarak saç kökü, kendisini besleyen kılcal damarlardan da uzaklaşır ve yeterli derecede beslenemiz. Böylece, ilerleyen zamanda, dökülen saçların yerine yenileri üretilemez ve kellik meydana gelir.

Böyle bir durum söz konusu değildir. Erkek tipi saç dökülmeleri, androjen düzeyinin yüksekliğinden kaynaklanmıyor. Normal düzeyde androjenlere sahip kadın ve erkeklerde de saç dökülmesi ortaya çıkabiliyor. Çünkü esas olan ne kadar olursa olsun mevcut androjene karşı saç kökünün genetik hassasiyetidir.

Burada genetik yatkınlık büyük önem taşıyor. Genetik yatkınlığı olan kişilerin saç köklerinin androjen hormonuna karşı olan hassasiyetleri, erkek tipi saç dökülmelerine neden oluyor. Genetik yatkınlığı olmayanlarda ise androjenlerin mevcudiyeti saç dökülmesine yol açmıyor. Örneğin; saçları normalden çok olan erkeklerde, genetik yatkınlık söz konusu olmadığından mevcut androjen hormonlarına rağmen dökülmelere rastlanmıyor. Anne ve babasında kellik olanlar ise bu konuda büyük bir risk altında sayılıyor. Hayat boyu bu problemle karşı karşıya kalıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: