RSS Besleme

saç dökülmesi hakkında en çok sorulan sorular

Posted on

Saç dökülmesi sonucu kaybettiğimiz saçların yerine yeni saçlar çıkacak mı, bu kadar saç dökülmesi normal mi, yoksa artık doktora gitmenin zamanı geldi mi? Peki kelliğin bir ilacı var mı? Saçlar da aynı insanlar gibi uykuya dalıyor ama uyku süresi uzayınca yerine çıkması gereken saçlar çıkmıyor. Peki bu saçlar nasıl uyandırılır? Saç konusunda yıllardır özel çalışmalar yapan Prof. Dr. Meral Şaşoğlu, 7’den 70’e herkesin problemi olan saç dökülmesiyle ilgili konuştu.

Son dönemde kadın-erkek herkesin en büyük sıkıntısı, dökülen saçlar. Saçlarla ilgili kendi adını verdiği pek çok iksiri bulunan Prof. Dr. Meral Şaşoğlu, saçlar ve saç dökülmesi hakkında merak ettiğimiz tüm soruları yanıtladı.

Saçlarımız neden dökülür?
Saç kökü hücreleri belli periyodlarla üretimini yapar ve daha sonra bir süre dinlenmeye çekilip, üretim yapmadan beklerler. Saçlarımızın iki ile dört yıl arasında süren üretim, üç ay süren dinlenme ve dökülme dönemi vardır. İşte bu üç aylık dönemdeki herhangi bir günde bu saç telleri dökülecektir.


En basit test etme metodu, saçı tutup hafifçe çekmektir. Üretim ve büyüme döneminde saç çekildiğinde acı hisseder, direnç karşılaşırız, saç kolayca elimize gelmez. Fakat, hafifçe çekildiğinde saç elimize geliyorsa, bu, dökülme dönemindeki saçtır.

Dinlenme ve uyku döneminin sürekli hale gelmesi nasıl bir probleme yol açar?
Hastalık boyutunda kabul edilen saç dökülmelerinin sorumlusu uyku döneminin gereğinden fazla hatta kesintisiz olarak uzamasıdır. Saç kökü, genetik ve hormonal baskı gibi engelleyici faktörler yüzünden bir türlü uykudan uyanıp üretime geçememektedir. Bunun sonucu olarak saçlar dökülür ancak yerine yeni sağlıklı saçlar yapılamaz. Bazen yenisi yapılmaya çalışılsa da, güçlü uzayabilen sağlıklı saçlar yapılamadığı için, sadece tüy halinde görünen teller ortaya çıkar.

Uyku dönemindeki saçın dökülmesinde hangi faktörler rol oynuyor?
Üç ay süren bu uyku döneminde, saç kökü hücreleri dinlenmeye çekilir. Saç kökü üretimi ve hücre çoğalması durur. Saç kökünü besleyen kılcal damarlarda küçülme ve geri çekilme başlar. Saç üretimi yapılamaz. Mevcut saçlar damardan ayrıldığı için canlılığını sürdüremeyen saç, kökünden ayrılarak dökülür. Sağlıklı bir deride saçın yüzde 90’ı üretim dönemini yaşarken, sadece yüzde 10’u dökülme sürecine girer.


Uyuyan saçlar nasıl uyandırılır?
Öncelikle saçın neden uyku döneminde takılıp kaldığını belirlemek gerekir ki, bunun en güçlü nedeni DHT hormonunun oluşmasıdır. Genetik olarak androjen DHT’ye dönüşmüşse bunun önünü almak gerekir. Kişiye özel tedavi uygulanır; gerekirse bu uygulama ilaç, solüsyon ve hormon takviyeleri ile kombine edilir. Ancak bu tedavi mutlaka doktor tarafından yapılmalıdır. Çünkü bu tedavilerin yan etkileri olabilir. Bu etkiler saçın uyanmasını zorlaştırırken iktidarsızlık gibi ciddi sorunlara bile yol açabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: