RSS Besleme

dikey geçiş sınavında adaletçilere çifte standart

Posted on

Ösym ve Yök ortak çalışmasıyla 2014 Dikey Geçiş Sınav’ında çeşitli değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklerden biri var ki çok büyük tepki topladı. Açıköğretim Adalet bölümü mezunu ve öğrencilerinin tercihleri kısıtlandı. Yaklaşık 600 kişilik kontenjan DGS ile kayıt yaptırılmak üzere ayrıldı. Bu kontenjan ortadan bölündü. Açıköğretimliler 300 kişilik kontenjana sıkıştırılırken örgün öğretim adalet öğrencileri 600 kişilik kontenjanın tümünden yararlanabilir hale getirildi. Yıllarca süren kat sayı adaletsizliğini ortadan kaldıran bir yönetimin aynı adaletsizliği kendisinin yapması ne kadar da manidar değil mi? Herşeye manidar diyenlere sesleniyorum niye buna manidar diyen yok?
İstanbul Milletvekili Faik Tunay, açıköğretim mezunlarının tercih sorunu Meclis gündemine sordu
“İstanbul Milletvekili Faik Tunay, 19 Temmuz 2014 tarihinde yapılacak olan Dikey Geçiş Sınavı’nda Açıköğretim Adalet mezunlarının mağduriyetini el aldığı soru önergesini Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına sundu.

İstanbul Milletvekili Tunay’ın, 19 Temmuz 2014 tarihinde yapılacak olan Dikey Geçiş Sınavı’nda Açıköğretim Adalet mezunlarının mağduriyet yaşayacağını dile getirdiği soru önergesi şöyle:

“Açık Yükseköğretim Yönetmeliği Madde:13 “Açıköğretim öğrencileri ile aynı öğretim programına göre örgün öğretim öğrencileri arasında öğrenci hakları bakımından fark bulunmadığı gibi her iki yoldan mezun olanlar eşit hak ve yetkilere sahip olurlar.”

19 Temmuz 2014 tarihinde yapılacak olan Dikey Geçiş Sınavı ÖSYM tarafından yapılacaktır.

ÖSYM’nin DGS sınav kılavuzunda şu ibareler yer almıştır: Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzu, Tablo-1’de Yer Alan Yükseköğretim Lisans Programlarının Koşul ve Açıklamaları başlığı altında, Bk. 900 ile “Bu programı, örgün/uzaktan eğitim adalet ön lisans programından mezun olanlar/mezun olacaklar tercih edebileceklerdir. Açıköğretim adalet ön lisans programı ile adalet meslek eğitimi ön lisans programından mezun olanlar/mezun olacaklar (Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Adalet (Açıköğretim) ile Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Adalet Meslek Eğitimi Ön Lisans Programı ve Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Adalet (Açıköğretim) tercih edemezler. Tercih edip yerleştirilseler bile ilgili Üniversite tarafından programa kayıtları yapılmaz.”

Düzenlemeyle yükseköğretim lisans programlarının, koşullar kısmında Bk. Başlığı altında 900 kodu olanları sadece örgün ve uzaktan eğitim adalet ön lisans programından mezun olanlar tercih edebileceği belirtilmektedir.

Bu çerçevede;

1- Örgün/uzaktan eğitim adalet ön lisans programından mezun olanlar ile Açıköğretim adalet ön lisans programından mezun olanlar arasında, hakkaniyete aykırı olan ve Açık Yükseköğretim Yönetmeliği Madde:13’le de çelişen bu düzenlemenin iptal edilmesi konusunda bir çalışmanız olacak mıdır?

2- Anayasa’nın kanun önünde eşitlik başlıklı 10.maddesine aykırılık gösteren bu düzenlemenin gerekçeleri nelerdir?”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: